Chov

!STRÁNKA VO VÝSTAVBE!

 

Terárium

Zariadenie

Parametre

Manipulácia

 

              Ubikácia

Stretol som sa s hniezdami v skleníkoch a preto môžeme povedať že osíkom stačí dobre presvetlený, dostatočne veľký priestor na lietanie v ktorom si nájdu dostatok potravy v podobe sladkých štiav, vody, hmyzu a papieroviny. Na celoročný chov osíkov v zajatí nám postačí vhodne zariadené a dostatočne veľké terárium/ akvárium. Jednoducho priehľadná krabica umiestnenú tak, aby bola počas väčšiny dňa presvetlená kvalitným svetlom o dostatočnej intenzite. Pri výbere ubikácie by sme mali myslieť hlavne na bezpečnosť pri manipulácií s rozvinutým spoločenstvom a na znečistenie priestoru pod hniezdom, kde počas sezóny napadá veľké množstvo hmyzích telíčok a výkalov. Preto sa pre potreby chovateľov i osíkov ako najlepší ukázal chov v priehľadných plastových faunaboxoch (Ferplast, Exoterra). Sú ľahké, jednoduché na údržbu a pritom dostatočne veľké. Verte mi- ak si chcete vyskúšať chov osíkov na jedinú sezónu, faunabox je to najlepšie čo môžeme na chov použiť! Síce nižšie opisujem aj terárium a romantické veci ako jeho zariadenie rastlinami atď, nič nemá nad starý dobrý faunabox obrátený hore dnom! Dá sa totiž pohodlne čistiť aj presúvať. Dobrou voľbou môže byť volierka- tzv. húseničník/ flexárium s 4 presklenými stranami ale nemám ho odskúšaný.

                           Rozmery

Osíky by sa mali vedieť pohodlne preletieť z jedného rohu na druhý, preto by minimálne rozmery mali byť 40x30x30cm (DxŠxV). Maximálnymi rozmermi nie sme limitovaní- osíky sa pri správnom svetle dajú cielene chovať v teráriu o rozmeroch cez 150x100x100cm alebo dokonca v zimnej záhrade. Mne samičky založili hniezdo aj v teráriu 25x20x20cm čo dnes považujem skôr za trápenie tohto lietajúceho hmyzu. Terárium volíme s prístupom zhora alebo zboku. Dôležité je aby sme pri manipulácií v teráriu osíky zbytočne nevyrušovali a mohli pohodlne vymieňať misky s potravou a zdroje celulózy. Prístup by som odporúčal skôr z boku, takže by som zvolil terárium s prednými posúvnymi sklami (škára medzi sklami nesmie presahovať 3-4mm). Ak osíky chováme vo faunaboxe, v ktorom hniezdo býva najčastejšie na hniezdisku prilepenom k dnu nádoby= stropu, pri čistení dokážeme celý faunabox aj s osadenstvom položiť na bok a dno pohodlne umyť.

                             Zariadenie

Osíky všetko zariadenie v blízkosti hniezda s rozvíjajúcim sa plodom veľmi rýchlo zašpinia. Aj preto sa výbava faunaboxu obmedzuje iba na hniezdisko; misky s- vodou, medovicou, na hmyz a na zdroje papieroviny. Všetko ostatné je ,,prežitok“ ktorý osíky pokrstia kúskami hmyzích telíčok a čriev. Misky na potravu opíšem v danej sekcií. Dôležitý je zdroj vody, zdroje rastlinných vlákien a hniezdisko.

                               Zdroj vody

Terárium a jeho okolitý priestor môže mať nízku RH (tj suchý vzduch, 30-40%) ale len za predpokladu že osíky majú stály prístup k vode. Toto je veľmi dôležité, pretože osíky si dokážu kvapky vody prinášať na hniezdo a vytvárať potrebnú mikroklímu v bunkách vírením vzduchu nad uloženými kvapkami vody (v prírode dokážu schladiť hniezdo aj o 10°C a viac!). Utopenia sa báť nemusíme (pokiaľ k tomu osíkovi nepomôžu okolnosti alebo živá potrava), osík sa s rozprestretými nohami dokáže udržať na blanke vodnej hladiny. Ak ako zdroj vody použijeme misku tak počítajme s väčším odparom= stabilnejšou RH. Do stredu misky položíme kameň alebo iný objekt ako pristávaciu a záchrannú plochu. Miska pomôže udržiavať istú RH vzduchu ale hlavne v lete ju treba až príliš pravidelne dopĺňať. Voda by mala zostať čo najdlhšie čistá. Vytvorenie rias nie je na závadu, hmyz preferuje piť z vodných zdrojov s hnijúcim rastlinným materiálom (preto včeári dávajú do napájačiek seno…). Jednoduchší než miska je pohár položený na tanieri a najjednoduchšia na údržbu je napájačka pre vtáky so zobáčikom.

                            Zdroje celulózy

Na tento účel sa dobre osvedčili vaječné podložky, rolky od toaletného papiera/ servítok a kusy čistého kartónu. Použiteľné sú aj triesky/ odkôrované klátiky makkých drevín (ihličnaté a bez živice, breza, lipa) alebo trstina. Pamätajme že osíky v prírode navštívia najrýchlejší dostupný zdroj. V našom prípade natáčania projekut Wasp to boli dokonca pabyľky vyschnutého machu!   Drevo aj kartón treba po čase vymieňať, osíky sa na rovnakú plochu nezvyknú vracať. Opotrebovanie poznáme podľa plôch s vystrapkanými vláknami.

                               Hniezdisko

Podľa mojich skúseností matky založia hniezdo na najvyššom prístupnom bode nádoby a preferujú drsné prírodné podklady. Aby sme im to uľahčili, do rohu ubikácie nalepíme obdĺžnik kartónu alebo najlepšie vystrihnutý roh z krabice. Hniezdisk môžeme rozmiestniť viacero a s pomocou preloženej papierovej pásky na nich vytvoriť akési ,,lamely“. Matky preferujú založiť hniezdo na drsnejšej nerovnej ploche, pretože poskytuje viac plôch= stabilnejší podklad hniezda.
Substrát a dekorácieKto má možnosť a trpezlivosť, môže osíky chovať v zariadenom teráriu. Substrát môže byť obyčajný piesok/ hlina/ štrk alebo aj ich zmes s prímesou rašeliny… Výber záleží na každom z nás. Rovnako čo sa týka konárov, kôry, kameňov atď. Živé rastliny v teráriu pôsobia efektne a ich rosenie pomáha udržiavať mikroklímu. Z rastlín by som odporučil lokálne druhy. Musia vydržať suchšie prostredie a nesmú byť aromatické (materina dúška), čo by osíkov v malom priestore mohlo zbytočne dráždiť. Za vhodné považujem sukulenty alebo trávy (ostrice).

                  Parametre

Aby boli osíky prirodzene aktívne a vykonávali bežné denné činnosti, musíme zabezpečiť dve podmienky- teplota prostredia a množstvo svetla. Pokiaľ jedna z týchto podmienok nie je splnená dostatočne, osíky sa nemusia správať normálne a nebudeme môcť pozorovať celú škálu ich prirodzených prejavov. Teplota je v princípe banálna vec, ale množstvo a druh svetla je pre osíky ako lietajúce blanokrídlovce kt. sa orientujú podľa slnka veľmi dôležitým faktorom. Tieto znalosti rozvinieme nižšie.

                                    Teplota a vlkhkosť

Zvyšujúca sa vonkajšia teplota je dôležitým faktorom pre zobúdzanie matiek na jar. Spolu s množstvom svetla ovplyvňuje osíky pri ich dennej aktivite a v správaní. Vďaka cielenemu ochladzovaniu hniezda zvládnu spoločenstvá v blízkostí ľudských obydlí pomerne extrémne teploty. Môžeme to pozorovať hlavne v lete, kedy dávajú slnečné lúče zabrať napríklad hniezdam založením v ústí kovových rúr, v zábradliách alebo pod strechami z vlnitého plechu. Samičky na týchto plástoch majú behom istej časti dňa čo robiť aby dokázali hniezdo schladiť mávaním krídel a prinášaním vody. Zo skúseností v chove i pozorovaní v skleníkoch viem povedať že dospelé osíky zvládnu teploty okolo 30°C a aj pomerne sparné ovzdušie pri kombinácií teplôt nad 30°C a vlhkosti okolo 80-90%. Plodu ale takáto kombinácia nemusí vyhovovať a optimálne parametre by mali byť TD= 23-29°C, TN= 21-25°C. Pri poskytnutom zdroji vody si potrebnú vlhkosť na pláste osíky udržia úspešne aj sami ale pri odchove potomstva a hlavne vykuklení nových jedincov je vždy lepšia vyššia vlhkosť (RH= 60-70%). Aj kvôli nej sa dospelé osíky liahnu hlavne v noci až nadránom. Pri vyššej RH sa novovyliahnutému okrídlenému hmyzu krídla vystierajú, sušia a tvrdnú jednoduchšie. Hemolymfa prúdiaca v žilnatine pomôže krídlam vystrieť sa a následne pevne vytvrdne ako každý iný chitín.

                                    Vetranie

Pri teráriách dávame samozrejme pozor na sparno a príliš vysoké teploty zapríčinené nedostatočným vetraním. Vetranie pri chove vo faunaboxe veľmi nemusíme riešiť pretože jeho mriežkovaný kryt je dostatočne vzdušný. Plochy na vetranie by mali byť dostatočne veľké a vhodne umiestnené, čo je pri dnešných teráriach (myslím prístup spredu+ posúvne sklá) prakticky už nonsens. Otvory vo vetraní nesmú byť väčšie než 2,5mm a na prekrytie sa preto najlepšie hodí nerezová/ kovvoá sieťovina. Dá sa kúpiť vo veľkých stavebných centrách, napr. pri sieťkách na okná proti hmyzu ( oddelenie závesov, tapiet a kobercov). Okrem vetrania musíme myslieť aj na dostatočný priepust umelého svetla s jeho UV zložkou.

                                   Osvetlenie

Blanokrídlovce sú s ich ekológiou okrídlených opeľovačov a predátorov závislé na dennom slnečnom svetle. Preto je správne svetlo kľúčovým faktorom pre úspešný chov osíkov a iných ôs, bez neho je ich dlhodobý chov v zajatí prakticky nemožný. Slnečné lúče každý deň zohrievajú plást, aktivujú osadenstvo k práci a zabezpečujú teplo pre vývoj potomstva. Na chov s celodenným použitím umelého osvetlenia sa osvedčili teraristické žiarovky o výkone 120W. Dajú sa nahradiť S týmto výkonom je to ale príliš nákladné riešenie. Preto sa venujme opisu chovu pri prirodzenom svetle, čo je najlepší kompromis pre nás aj osíky. …

Maximum denného svetla zachyteného smerom z juhu, čas 9-14 hod

….

Umiestnenie

Biorytmus

 

!STRÁNKA VO VÝSTAVBE!
Manipulácia
Výživa

Energia

Proteíny

Príkrm

1 sezóna chovu

Získanie chovného materiálu

Stimulácia k plodovaniu

Odchov prvých robotníc

Prvé pohlavné jedince

Zrelé spoločenstvo

Zánik spoločenstva

Hibernácia samíc

!STRÁNKA VO VÝSTAVBE!

 

www.polistes.sk
Copyright Myre 2010-2018