Anima

Od útleho detstva, a síce v tejto chvíli vám neviem povedať prečo tomu tak bolo, ma fascinoval hmyz. Začalo to už v škôlke, kde som obdivoval prvé lienky a električky. Nezostalo to iba pri pozorovaní, najkrajšie kúsky som zbieral a obdivoval kým mi neuleteli, nedostali slobodu alebo nedajbože sa záhadne stratili vo veľkom svete dospelých. Už vtedy som bol huncút šikovník a jemným tlakom detských prštekov som vedel zatlačiť na bruško električky (Pyrrhocoris apterus) natoľko, aby došlo k vytlačeniu kopulačného orgánu z tela samčeka, ale bez (subjektívneho) poškodenia zvieratka. Takto som sa v 4 rokoch a síce drasticky, naučil určovať pohlavie u nevinných bezkrídlych bzdôch. 

Celá rodina si pamätáme, že vo svojich 4 rokoch som túžil mať farmu lienok. Vtedy som ešte ani len netušil, že farmy hmyzu a dokonca konkrétne lienok skutočne existujú, a že lienky na nich chovajú ako biologické predátory vošiek. V 6 rokoch som už zbieral všelijaký hmyz a amatérsky ho väznil v prázdnych fľašiach a pohároch, zvonka na parapete našej obývačky. Potom sme aj s mojim pánom bratom, vďaka podpore našich rodičov, začali so skutočným chovom hmyzu v riadnych insektáriách. Medzi naše prvé skupiny patrili pakobylky (Carausius morosus, Eurycantha calcarata, Extatosoma tiaratum) a zlatone (Pachnoda marginata peregrina). Odvtedy sme sa už k spoločnej skupine nevrátili a každý sme si prešli vlastnými radmi zvierat. Brat sa orientuje na vtáky a cicavce, mňa najviac ovplyvnil sociálny hmyz ako sú šváby. Netrvalo dlho a prišiel eusociálny hmyz- mravce, čmeliaky, osíky a termity, obrovský mikrokosmos ktorý sa stal mojou celoživotnou vášňou! 

Vďaka túžbe poznať prírodu a jej miniatúrne formy života som sa sám naučil čítať (a skôr než ma k tomu prinútili v škole) a pamätať si aj zložité latínske názvy. Dnes ma preto veľmi teší, keď na teraristickej alebo entomologickej burze vidím deti prvého stupňa ZŠ so zápalom pre prírodu, zápalom ktorý v ich veku nechýbal ani mne a vydržal doteraz. Ak si deti udržia prirodzenú zvedavosť a túžbu poznať okolitý svet skôr, ako im túto krásnu vlastnosť zaslepený svet dospelých a školskej dochádzky udusí, je pravdepodobné, že vyrastú v kvalitných ľudí. To je cnosť a jedna z myšlienok ktorú sám rád šírim, cnosť ktorú mi do vienka dali rodičia. Ďakujem!

F.R. 06.01.´18

 

www.polistes.sk
Copyright Myre 2010-2018