♦Ampulex compressa

Chov a biológia Ampulex compressa

Na jeseň 2018 sa mi darom od kolegu Skippyho dostala samička krásnej osy druhu Ampulex compressa. Vyskúšal som si ich chov a ich zaujímavé správanie som zhrnul do článku. Je to zaujímavá parazitoidná osa ktorej chov a pozorovanie by si mal vyskúšať každý nadšený milovník hmyzu.

Biológia

Taxonómia a morfológia:

Ríša: Animalia → Kmeň: Arthropoda → Trieda: Insecta → Rád: Hymenoptera → Čelaď: Ampulicidae → Rod: Ampulex → Druh: Ampulex compressa (Fabricius,1781)

Na hlave ôs sú výrazné veľké zložené oči, nitkovité tykadlá, dopredu vyčnievajúci horný pysk a šabľovito zahnuté hryzadlá. Okrem oranžovočervenej farby stehien 2. a 3. páru končatín a čiernych zložených očí a tykadiel je celá osa výstražného sfarbenia, kovovo lesklá. Farba chitínu závisí od kvality dopadajúceho svetla a zo smaragdovozelenej pod umelým svetlom prechádza do modrofialovej na slnečnom svetle. Samice môžu dosahovať dĺžku tela 22mm, samce až o polovičku menej. Zadoček samíc je tvaru typického pre osy- vretenovitý. Je zakončený do ostrej špičky kde vybieha pošva so žihadlom a análny otvor.  Samcom žihadlo chýba a preto aj ich zadoček je oválny s tupým zakončením.

Samica Ampulex compressa

Biológia: Celá celosvetová čeľaď Ampulicidae (ca 170 druhov) je špecializovaná na lov švábov, spôsobom života sú to entomofágne parazity. A. compressa je rozšírená celosvetovo, vyskytuje sa v Brazílii, Afrike, na ostrovoch Pacifiku a v južnej Ázii. Jej výskyt v prírode je sezónny, tj. viazaný na teplejšie časti roku. Dospelé osy sa počas svojho približne 7 týždňového života živia sladkými rastlinnými šťavami (nektár, miazga). Ampulex sú zaujímavé svojím vývojovým cyklom pretože samice lovia adultné šváby (Periplaneta americana, P. australasiae, N. rhombifolia).

Lov švábov: Keď osa nájde švába, stavia sa pred neho a s dopredu vystretými tykadlami sa ho začne dotýkať. Šváb dobre vie čo bude nasledovať a tak sa bráni stavaním do výšky, vykopávaním a schovávaním sa. Osu môže dokonca poškodiť a dohrýzť na smrť. Úspešná Ampulex compressa sa švába šikovne zmocní a zahryzne do pevných častí jeho tela. S vystretým zadočkom bodne jed najprv do nervového centra pre pohyb predných nôh, druhým bodnutým ochromí časť ,,mozgu“ zodpovednú za únikové správanie. Nasleduje niekoľko desiatok minút, počas ktorých jed v švábovi začne účinkovať. Osa medzitým obzerá najbližšie okolie a hľadá vhodnú prírodnú dutinku. Šváb účinkom jedu nemá tendenciu behať ani nijako uniknúť a čistí sa na mieste. Po pol-až-hodinovej ,,pauze“ sa k nemu osa znova vracia. S pomocou počuteľnej vibrácie hrudných svalov mu odhryzne konce oboch tykadiel v presne určenej vzdialenosti a vysaje časť hemolymfy. Vďaka poklesu jej množstva (a pôsobením jedu) sa šváb stane pasívnejším voči nebezpečenstvu a osa s ním môže ľubovoľne manipulovať a odtiahnuť ho do nájdenej komôrky.

Samica ťahá švába do umelej komôrky

Reprodukcia: V nej samička Ampulex nakladie/ prilepí vajíčko na bedrový článok švába. Následne tu švába uzavrie za pomoci predmetov nazbieraných v bezprostrednom okolí (hrudky hliny, kamienky, drevo, mach, listy). O 2 dni sa vyliahne vretenovitá bledá larvička. Počas prvých dní zostáva prilepená na bedre, odkiaľ zvonka vysáva hemolymfu cez voľnú kutikulu medzi končatinami obete. Na približne 5. deň sa larva ,,vnára“ do švába a vyžiera ho zvnútra. Pritom nervové a dýchacie centrum necháva neporušené, aby mohla jej obeť žiť čo najdlhšie. Do tejto doby sa obeť ešte hýbe a chodí po komôrke, pritom je ale šváb viditeľne oslabený a spomalený. Nakoniec umiera a pretáča sa na chrbátik, čo je približne obdobie, kedy sa larva v ňom zakuklí do pevného kožovitého kokónu. Z hostiteľa zostane iba suchá chitínová košieľka. V čreve amerických švábov P. americana sa nachádza celkom bujná mikroflóra a telo švába by ľahko mohlo podľahnúť rozkladu, avšak larva vylučuje antibiotiká ktoré brdzia bujnenie saprofytických mikroorganizmov.

 

Chov

Terárium: Volíme dostatočne priestranné terárium s dostatočným vetraním. Jeho minimálna veľkosť by mala byť 30x30x20cm (DxŠxVýška). Vzdušnú vlhkosť môžeme zabezpečiť s miskou vyplnenou vlhkým rašelinníkom/ filtr. vatou ktorú denne rosíme spolu so zvyškom terária. Na dno terária dáme niekoľko centimetrovú vrstvu substrátu rašelina:hlina:hrabanka (1:1:1). Rozprestrieme rozdrtenú kôru, hrudky hliny, mach, listy a konáriky ako predmety na uzatváranie hniezdnej komôrky. Na lezenie a slnenie naaranžujeme konáre a kôru. Pod kôrou vytvoríme priestor a zahrabeme niekoľko plastových vzorkovníc (odberky na moč/ výkaly, objem 40ml ) alebo zrezaných 20ml striekačiek. Budú slúžiť ako komory pre ulovené šváby. Osy prijímajú medovú vodu (,,medovicu“) z krmítka a vodu z PET viečka.

Parametre: Drvivá väčšina ôs a iných lietajúcich blanokrídlovcov je sezónna a prísne fotofilná, ich aktivita záleží od dostupnosti denného svetla a tepla. Kvalitné osvetlenie je dôležité aj pre úspešný chov ôs Ampulex. Ak máme tú možnosť, terárium/ ubikáciu vystavíme na južne orientované okno, také na ktoré cez deň dopadá čo najviac svetla aspoň počas 6 hodín. Pri našom stredoeurópskom počasí sa na slnečné dni nemôžeme spoľahnúť a preto je dobré ubikáciu osvetľovať. Ako osvetlenie použijeme teraristické žiarivky s parametrami denného svetla. Mne sa osvedčila 13W matná LED žiarovka o parametroch nad 5000k a 1521lm. Aby som zabezpečil aj teplo, osvetľoval som stenu terária s 20W žiarovkou zo vzdialenosti 15cm. Osy najlepšie aktivujú pri kvalitnom zdroji umelého osvetlenia, denných teplotách 24-28°C a vzdušnej vlhkosti okolo 70%.

Jednoduché účelové terárium. Vzorkovnice sú inak prikryté kôrou

Potrava: V prírode sa dospelé Ampulex-ky živia podobne ako iné osy- sladkými šťavami, predpokladajme teda že nektárom kvetov, medovicou vošiek a miazgou. V chove sú preto celkom nenáročné a stačí im voda s medom. Takúto tzv. ,,medovicu“ zarábame tak aby bola sladká ako dobre presladený čaj. Chovancom ponúkame aj čistú vodu. Obe podávame v PET viečkach a meníme obdeň. Meníme hlavne medovicu pretože v teple behom pár hodín skvasí. Jedálniček môžeme spestriť aj tenkými plátkami jablka ktoré osy rady olizujú. Ak máme možnosť, na plátok jablka alebo do medovej vody môžeme rozpustiť bochníčky kvalitného včelieho peľu. Predpokladám, že osy v prírode peľ prijímajú pri návšteve kvetov, je to hodnotný zdroj vitamínov, minerálov a bielkovín. Osvedčilo sa mi podávať medovicu v jednoduchom krmítku z plastovej ampulky (menšia vzorkovnica, objem cca 10ml). Pol centimetra pod uzáver som klinčekom vypálil dierku (šírka 1-2mm, nie viac), ampulku umyl a naplnenú obrátil hore dnom do rohu terária.

Odchov: Samičky sa liahnu s niekoľkými vyvinutými vajíčkami (synovigenický parazitizmus) a tieto môžu byť pomerne rýchlo oplodnené, takže samica sa môže vo veľmi krátkej dobe po vykuklení spáriť. Samotné párenie je krátke a pár sa v priebehu max. 1-2 minút stihne spojiť aj rozpojiť. Osa behom dennej aktivity vyhľadáva šváby, čo je správanie podmienené dobre nastavenými podmienkami. Pri olizovaní hemolymfy samica švába môže odmietnuť, predpokladá sa že jednoducho nie je vhodný na vývoj larvičky. Tieto šváby potom behajú po ubikácií ale osa sa o nich začne zaujímať až neskôr. Počas svojho života položí priemerná samica približne tucet a viac vajíčok. Ak nemá dostatok príležitostí, na jedného švába môže naklásť vajíčka aj dve, niekedy mladšia larva po pár dňoch zožltne a odpadáva, inokedy sa v jednom švábovi vyvíjajú naraz 2 larvy a vždy sú z nich maličké samce. Kokón je pomerne tvrdý a odolný pri opatrnej manipulácií. Vývoj kukly v ňom trvá cca 44 dní. Hotová osa môže v kokóne prečkať niekoľko ďalších týždňov na zlepšenie vonkajších podmienok.

Čerstvo ,,naočkovaný“ šváb

Manipulácia: Aj keď osy pôsobia výstražne, sú skôr opatrné a ,,mierumilovné“. Na naše bezprostredné okolie reagujú odletením alebo útekom do najbližšej štrbiny. Pri výmene potravy sa stáva že osa vyletí do miestnosti. Pre ich veľkosť a bzukot sa dajú dobre ,,vystopovať. Osa pristane na okne alebo v blízkosti zdroja osvetlenia, ale rada sa pozrie aj do štrbín za nábytkom atď. Aby sme nemuseli čakať kým sa milosťpani vráti na svetlo alebo ju nedajbože museli vyslobodzovať z pavučín, najlepšie je čo najskôr ju odchytiť (do nádobky) a vôbec, predchádzať takýmto situáciám.

Aj keď sú voči nám ľudom neútočné, výstražné sfarbenie naznačuje že dostať vpich žihadlom asi nebude len tak. Opatrnosti nie je nikdy dosť. Dúfam že sa vám článok páčil a ak ste sa dostali k týmto krásaviciam, prajem vám s nimi veľa príjemných chvíľ 🙂

 Filip Repta, 30.01.2019

 

 

 

www.polistes.sk
Copyright Myre 2010-2018