♦ Gnamptogenys strigata

Tento článok je skôr veľmi zjednodušený denník obohatený fotkami. Gnamptogenys cf. strigatta je malý druh mravca patriaci do podčeľade Ectatominae. V mojom chove sa tieto mravčeky objavili na dobu jedného roka. Potom som ich dal preč pretože vyžadovali väčšie formikárium a nemal som čas venovať im toľko pozornosti. Z tohto článku si dokážete vytvoriť aspoň prehľad ako taký chov vyzerá a pokochať sa fotkami. Práve vďaka týmto mravcom som spravil svoje prvé ,,lepšie“ makrofotky. 

18.09.´17 Príchod kolónie Gnamptogenys sp. (1Q+11W+B=cca 4P+LL+EE) od Václava Skoupého (www.insectarium.cz), zbieral ich jeho kamarát na Kostarike. Je to maličký zemný druh, robotnice majú  4-5mm a matka okolo 6mm. V takto mladej kolónií je matka ešte relatívne veľká oproti robotniciam, uvidíme ako to bude neskôr keď sa budú liahnuť väčšie robotnice. Kolóniu zatiaľ držím v skúmavke (vata+voda).

06.10.´17 Stav rovnaký, majú 8P. Kŕmenie vyzerá byť bezproblémové, doteraz vzali všetok predkladaný hmyz. Zatiaľ som podával kúsky múčneho červa (Tenebrio molitor), mušky drosophily a šváby (Blattellidae spec. Xiamen, Shelfordella tartara).

22.10.´17 – Roztoč na petioluse matky

 

 

 

22.10.´17 Medzičasom sa vyliahli nové W. Na petioluse Q som dnes nafotil roztoča, dúfam a predpokladám že to je transmisívny a nie parazitický druh- budem to sledovať! Kolónií som vyrobil veľmi jednoduché sadrové formikárium. Do novej 1200ml vaničky na potraviny som vylial sadru a vyhĺbil 2 hniezda (2+2 komory 15x10x5mm/ Dĺžka x Šírka x Hĺbka). Komory som prikryl podložnými sklíčkami (na mikroskopovanie) a ako krytie slúžia väčšie kusy píniovej kôry a hlina- mravce môžem pohodlne kontrolovať. Každé hniezdo má dva vchody. Hniezda sú od seba vchodmi vzdialené cca 15mm a jeden pár vchodov je protistojný. Ako posyp som rozmrvil suchú pôdu zo záhrady, pridal trošku tlejúceho lístia a práchnivého dreva. Na druhý deň po založení, kedy sadra už úplne vytvrdla, som prostredie osadil chvostoskokmi (Folsomia candida) z iných ubikácií a žižiavkami Trichoniscidae sp. ,,Costa Rican dwarf purple“. Isopody a chvostoskoky budú žrať zvyšky vytvorené mravcami. Vaničku som zakryl k nej prideleným krytom do kt. som špendlíkom vytvoril niekoľko dierok. Tieto mravce nelezú po plaste takže nemajú ako vyliezť. Takéto ,,formikárium“ je vhodné pre väčšinu malých zemných druhov Ponerinae a Ectatomminae.

18.11.´17 V hniezde je cca 20W a niekoľko P. Q vyzerá byť OK a celej kolónií sa darí. Kŕmim 1-2x do týždňa a vlhčím do jedného rohu skôr podľa potreby. Roztoče som viac na mravcoch nepozoroval. Robotnice majú na svoje rozmery celkom dobrú orientáciu a komunikáciu, myslím že to bude podobné aj u ostatných zástupcov Ectatomminae. V tomto sú tieto mravce rozhodne vyspelejšie než Ponerinae

16.01.´18 Kvôli vlhkosti sa presťahovali pod druhé sklíčko, prvé hniezdo úplne opustili. V ,,novej“ komore majú 30P, začínajú sa rozrastať. Skúšam kŕmiť medovicou a aktívne pijú, budem ich ňou prikrmovať pravidelnejšie. Škoda že sa nedajú lepšie pozorovať a musím odkrývať kôru nad sklíčkom, pre malé rozmery je toto skôr nevýhoda tohto druhu. Taktiež pri vyrušení presúvajú plod a dosť rýchlo vyprázdňujú komoru a presúvajú sa do tmavšej časti hniezda.

21.01.´18 – pohľad do plnej komory, v jej centre vidno Q

 

21.01.´18 – robotnica nesie matku pretože som mravce omylom vyrušil 

 

17.03.´18 Kolónia zosilnela, už jej nestačí prvé hniezdo pretože robotnice nachádzam oddychovať aj pod píniovou kôrou. Kolónia sa preto striedavo sťahuje spod jedného pod druhé sklíčko (hniezdo), možno aj kvôli vlhkosti. Majú 20-30P a pár desiatok robotníc, pričom tieto robotnice už sú o 1-2mm väčšie oproti tým s ktorými kolónia začínala. Kŕmievam 2x za týždeň, teraz už aj rôzne mole a muchy.

29.04.´18 Mravce sú OK, stále majú nové potomstvo ale nič významné sa u nich nedeje. Uvidím čo s nimi spravím neskôr, kolónií sa rozrástla ale potrebovali by nové formikárium kde by som ich vedel ľahšie pozorovať.

03.06.´18 Pridávam im do arény kus práchnivého dreva aby mali v čom hniezdiť. Pod sklom v hniezde vidím novú generáciu jedincov, teraz môže mať ich populácia ca 80W- potrebovali by väčšie formikárium! Môžem povedať že sú to veľmi nenáročné mravce. Výhodou je že nelezú po skle a prijímajú ako medovicu tak rôzny malý hmyz. Ak majú dostatok potravy, stále majú nové potomstvo ale nič významné sa u nich nedeje. Uvidím čo s nimi spravím neskôr.

25.07.´18 Robotníc sú desiatky až stovka, najbližšie ich naozaj musím presunúť. Dnes napríklad pozorujem v hniezde kukly, larvy a po aréne pri mojom vyrušovaní pobehuje cca 50 robotníc.

 

06.09.´18 Kŕmievam 1-3x do týždňa hmyzom (+niekedy medovica) a prosperujú.

15.10.´18 Kolónií sa darí, už ju mám 1 rok a 1 mesiac. Obýva 3 zo 4 ponúknutých komôr a odhadovaný stav je 1Q+100-120W+50P+(xy)B. Rozhodol som sa ich dať preč pretože s nimi nevidím ďalší pokrok a nemám pre nich toľko času koľko by som chcel. Posledné týždne kŕmievam 1-3x do týždňa. Dnes som na strope krabičky našiel prvého samčeka!

21.10.´18 Balím ich do filmovky (v nej je vlhký tolaeťák+ rašelinník, do gumového krytu je spravený 7mm otvor) do ktorej vháňam Q. Keď mravce zistili jej prítomnosť vnútri, veľmi rýchlo sa začali sťahovať dnu. Sťahovanie im trvalo ca 1h a prebehlo veľmi organizovane. Tieto mravce hodnotím ako veľmi jednoduché a nenáročné- pretože sú vyspelé v komunikácií a orientácií; nežerú svoje potomstvo v prípade hladu a prijímali aj medovicu, čo hodnotím veľmi pozitívne z hľadiska kŕmenia. Bol to druhý druh rodu Gnamptogenys s ktorým som sa stretol, ako prvé som mal G. sp. Indonesia (2008-2010) a musím povedať že oba druhy z tohto rodu sa chovali veľmi jednoducho a vďačne. Nabudúce by som určite bez strachu siahol aj po nejakých Ectatomma, tieto skupiny vyzerajú byt


21.01.´18- robotnica nesie Q

 

21.01.´18- pohľad do plnej komory, v centre, potomstvo naľavo

Detailnejší záber na robotnicu

 

www.polistes.sk
Copyright Myre 2010-2018