♦ Porcellio hoffmannseggi

DruhPorcellio hoffmannseggi (Brandt, 1833)

Vzhľad: Vzhľadom sa jedná o typického isopoda s dorzoventrálne splošteným telom. Telo je typického vretenovitého tvaru, tvorené 12 článkami a 7 pármi končatín. Z chrbtovej časti tela je zviera dospelé zviera šedé s mierne hnedastým tónom, okraje štítkov majú pár milimetrov široký svetlý lem. Tento druh nezaujme tak farbou ako skôr veľkosťou. Je to jeden z najväčších opísaných druhov rodu, samce s ich dlhými príveskami (tzv. uropodami) a tykadlami môžu presiahnuť dĺžku 4,5cm. Uropody sa objavujú u jedincov v predposlednom zvleku a podľa ich dĺžky dokážeme rozlíšiť pohlavie. Druh sa podobá na zatiaľ neurčené Porcellio sp. Sevilla. Posledné roky sa v chovoch objavili aj vyselektované farebné formy tohto druhu- P. hoffmanseggi ,,Black“ a P. hoffmanseggi ,,Brown“.

Pôvod: Drvivá väčšina veľkých druhov Porcellio v chov. kultúre pochádza z rôznych biotopov Pyrenejského poloostrova, teda Španielska a Portugalska. Tu P. hoffmannseggi obýva presvetlené dubové lesy.

Ubikácia: Chovnú skupinu okolo 20-30 jedincov držím v jednoducho zariadenej plastovej nádobe o približných rozmeroch 30x40x15cm (DxŠxVýška). Celé zariadenie je suché a vzdušné. Na dne je 1,5cm vysoká vrstva záhradnej hliny do ktorej je primiešaný práškový vápnik (Biomin H). Na pôde leží niekoľko veľkých kusov kôry slúžiacich ako úkryty, sépiová kosť ako zdroj vápniku a nízka vrstva suchej listovky ako potrava. Veko nádoby nemá dierky ale prilieha voľne a tak je zabezpečená výmena vzduchu. Isopody nelezú po plaste.

Parametre: Veľké druhy Porcellio prosperujú pri vyššej než izbovej teplote. Moja skupina sa rozmnožuje hlavne v lete kedy teplota v chovni dosahuje okolo 25-27°C a zvyšok roka skôr stagnujú pri 22-23°C s malým prírastkom, čo mne osobne vyhovuje a nemám potrebu im prihrievať. S vysokými teplotami (nad 28°C) by som to tiež nepreháňal. Ako iné veľké a populárne druhy Porcellio, aj P. hoffmannseggi sú náchylné na vyššiu vlhkosť. Ak trvá viac ako pár dní tak sa im nedarí, objavujú sa plesne a jedince istého pohlavia a veku môžu predčasne hynúť. Vlhčím iba jeden roh nádoby, raz za 2-3 týždne malým množstvom vody tak aby bola vlhkosť vzduchu približne 60-70%. Táto vlhkosť sa mi ukazuje ako optimálna, nie viac a nie menej.

Potrava: Väčšina isopodov je všežravá a pozorovať veľké Porcellio ako si nosia potravu s pomocou predných párov nôh je zábavné. Nevyhnutnou súčasťou potravy je sépiová kosť a suchá rozdrvená listovka/ hrabanka. Isopody využívajú vápnik ako stavebnú súčasť exoskeletu a spotreba sépiovej kosti skupinou zvierat je evidentná. Dubovo-buková hrabanka sú suché a kedysi hnitím narušené listy ktoré podávame aj švábom, mnohonôžkam a iným bezstavovcom. Dôležitý je príkrm v podobe vlhkej a suchej potravu. ,,Suchou potravou“ sú ovsené vločky, vločky a granule pre rybičky, granule pre korytnačky, gammarusy a iné. Z ,,vlhkej potravy“ kŕmim kolieska mrkvy a uhorky, plátky jabĺk a zemiakov. Vždy skrmujem také množstvo ktoré zvieratá zožerú do dvoch-troch dní a nezapríčiní zvýšenie vlhkosti alebo bujnenie plesní!

Chov a odchov: Ak dokážeme zabezpečiť vhodné prostredie s určitou vlhkosťou, dostatok úkrytov pre samice a príkrm, chov a rozmnožovanie rovnakonôžok Porcellio hoffmannseggi je bezproblémové. Sú to veľmi zaujímavé zvieratká, pohybmi a článkovaným telom pripomínajú stroje. Môžeme pozorovať rôzne prejavy správania, samce sa navzájom hašteria o samice a o potravu. Samice sa počas prvých dní starajú o čerstvo vyliahnuté mláďatá. Ak chcete vyskúšať nenáročné a pritom zaujímavé a veľké žižiavky, určite môžem tento druh vrele odporučiť.

 

Subadultné až adultné jedince

 

Samec (↑) a samica (↓)

 

Adultné zvieratá pod kôrou

 

Veľa šťastia s chovom a príjemné chvíle pri pozorovaní ?

Filip Repta, 22.08.´19

 

www.polistes.sk
Copyright Myre 2010-2018