♦ Homoeogryllus xanthographus

Druh: Homoeogryllus xanthographus (Guérin-Méneville, 1847)

Vzhľad: Dospelé cvrčky majú do 1,8cm v tele, s natiahnutými nožičkami merajú cca 2,5-3cm. Celé telo je čokoládovo hnedé. Atraktívne sú ich široké skoro okrúhle krídla kožovitého vzhľadu s výrazne vystupujúcou gaštanovočervenou žilnatinou. Jej tvar a rozmiestnenie sa podieľa na ich stridulácií- cvrlikaní, ktoré pripomína napríklad vtáčie trilky alebo hvízdanie. Stridulácia u H. xanthographus

Pôvod: Tento druh bol do kultúry importovaný z Etiópie okolo roku 2005. V inzercí ho zastihneme zriedka ale nemám pocit že by sa jednalo o vzácny druh v zajatí.

Ubikácia: Pre 15 adultných cvrčkov je optimálna nádoba 40x30x30cm s dostatočným vetraním a 2-3cm vrstvou substrátu (rašelina, lignocel) na dne. Tento druh lezie po plaste a skle, nádobu treba mať dobre zabezpečenú proti úniku. Pokiaľ nemajú dôvod, na kolmé steny nechodia. Ako vhodné úkryty im poslúžia pláty dubovej kôry, najlepšie sú vaječné podložky. Úkrýtov treba poskytnúť viacero aby sa imága v prípade hladu nenapádali.

Parametre: Teplota postačí izbová až vyššia- 22-27°C. Vlhkosť stredná až vyššia, miestami aj 80%. Vhodné je vlhčiť jeden roh nádoby a vaječné podložky, takže časť substrátu udržovať vlhkú a druhý roh nádoby nechať suchší. Vlhčenie logicky záleží od vetrania, vzdušnej vlhkosti teploty v miestnosti.

Potrava: Podávame každý 2-3 deň v malých množstvách- kvalitné psie granule, rybie vločky, ovsené vločky. Raz do týždňa zeleninu- hlávkový šalát, kolieska mrkvy a uhorky, ovocie- jablko, hruška. Nezožraté zvyšky na druhý deň odoberáme aby v prostredí neplesneli.

Chov: Ako som už spomenul, tieto cvrčky sú zaujímavé svojou striduláciou. Ich cvrlikanie je príjemné na počúvanie a u rôznych samcov môže znieť trošku odlišne. Cez deň sú dospelce zalezené v úkrytoch. Samce sa začínajú ozývať hlavne po zotmení, kedy osadenstvo vychádza z úkrytov za potravou. Cvrlikanie som sledoval po zotmení (na jeseň) okolo 19-20. hod. a potom neskôr okolo 23:30-1:30. H. xanthographus sa rozmnožuje jednoducho a v dobrých počtoch, jedinou nevýhodou je dlhší vývin oproti bežným kŕmnym druhom rovnokrídlovcov.

Odchov: V nádobe treba držať kladisko (nádobka s 3cm vrstvou vlhkej rašeliny- 60-70% vlhkosť) kt. udržujeme po celú dobu inkubácie vlhké. Jedna samička naraz nakladie cca 20-30 vajíčok. Pri teplote 21-23,5°C sa prvé nymfy vyliahnu za približne 6-7 týždňov (pri 22-23,5°C a vlhkosti 75% za 49 dní). Dospievanie do dospelosti v mojom chove trvalo 4,5 mesiaca. Pri odbere mláďat som zistil že mám vyšší pomer samcov, vychádza približne 12:1 a môže byť spôsobený nižšou teplotou v chovni.

 

Chovný box

Nymfa okolo 3. instaru

 

Samička s kladielkom

 

Geniálne utvorená žilnatina na krídlach

Filip Repta 21.01.´18

 

www.polistes.sk
Copyright Myre 2010-2018